10. Procedura postępowania w przypadku wypadku dziecka

 

1. POSTĘPOWANIE W RAZIE NIESZCZĘŚLIWEGO WYPADKU NA TERENIE ŻŁOBKA.

Wypadek dziecka - nagłe zderzenie powodujące uraz, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w czasie pozostawienia dziecka pod opieką żłobka. 

1.1. Podczas lekkich obrażeń (otarcia, skaleczenia)

  1. Opiekun udziela dziecku doraźnej pomocy przed medycznej oraz zabezpiecza pozostałe dzieci pozostające pod opieką. 
  2. Sporządza notatkę o okolicznościach zdarzenia (załącznik nr 1 do niniejszych procedur), przekazuje rodzicom/ opiekunom prawnym do podpisu. Przechowuje w segregatorze oddziału. 
  3. Powiadamia dyrektora żłobka. 
  4. Powiadamia telefonicznie rodziców/opiekunów prawnych dziecka o okolicznościach powstania obrażeń. Wspólnie z rodzicami ustala dalsze czynności. 

1.2. Podczas poważnego wypadku

  1. Opiekun udziela dziecku doraźnej pomocy przedmedycznej (sposób udzielania pomocy uzależniony jest od potrzeb poszkodowanego dziecka i rodzaju wypadku).
  2. Zabezpiecza miejsce wypadku (celem wykluczenia osób niepowołanych). 
  3. Powiadamia dyrektora żłobka i przedstawiciela załogi. 
  4. Niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów o nieszczęśliwym wypadku. Gdy zdarzenie nie zagraża życiu dziecka i nie wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej wspólnie z rodzicami ustala dalsze kroki postępowania (postępuje zgodnie z sugestią rodziców).  

    Jeżeli zdarzenie zagraża życiu dziecka i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej wzywa Pogotowie Ratunkowe. 

    W przypadku wezwania pogotowia ratunkowego decyzję o dalszym leczeniu dziecka podejmuje lekarz zespołu ratunkowego. W miarę możliwości zespół ratunkowy wraz z dzieckiem oczekuje na przybycie rodziców/opiekunów prawnych. 

    Jeżeli jednak konieczne jest natychmiastowe przewiezienie dziecka do szpitala, informacje o tym fakcie jak również miejsce pobytu dziecka przekazuje rodzicom/opiekunom prawnym dyrektor żłobka lub w razie jego nieobecności opiekun, który sprawował opiekę. 

    Jeżeli wypadek zdarzył się podczas wyjścia poza teren żłobka wszystkie stosowne decyzje podejmuje opiekun wyznaczony jako kierownik wycieczki.
     
  5. W dniu zdarzenia wypełnia Kartę wypadku (załącznik nr 2 do niniejszych procedur), w której opisuje przebieg zdarzenia.

 

Podczas poważnego wypadku DYREKTOR:

  1. Zawiadamia współpracującego z placówką:
    1. inspektora BHP,
    2. organ prowadzący żłobek, 
    3. radę rodziców. 
  2. O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym zawiadamia niezwłocznie prokuratora i Policję. 
  3. O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia, zawiadamia niezwłocznie Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
  4. Jeżeli wypadek został spowodowany niesprawnością techniczną urządzeń lub pomieszczenia dyrektor zabezpiecza to miejsce do czasu dokonania oględzin. 
  5. Powołuje zespół powypadkowy, który przeprowadza postępowanie powypadkowe i sporządza dokumentację powypadkową, w tym protokół powypadkowy.
  6. Prowadzi rejestr wypadków.
  7. Omawia z pracownikami okoliczności i przyczyny wypadku oraz ustala środki niezbędne do zapobiegania mu. 

 

 Załączniki do pobrania:

Załącznik nr 1 - Protokół powypadkowy (145.73 KB, .pdf)

Załącznik nr 2 - Karta wypadku (152.08 KB, .pdf)

 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie