7. Procedura postępowania w sytuacji konfliktu 

miedzy dziećmi

 

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE UCZĘSZCZANIA DO ŻŁOBKA DZIECKA Z ZACHOWANIAMI AGRESYWNYMI.

  1. Opiekunowie nawiązują kontakt z rodzicami dziecka w celu przekazania informacji o zaistniałym problemie - zapoznając rodziców z planem działań, które zostaną podjęte, jednocześnie zobowiązują ich do współpracy, główny nacisk kładąc na uświadomienie faktu o konieczności ujednolicenia oddziaływań wychowawczych na linii "dom-żłobek" a także (w razie konieczności, przy powtarzających się aktach agresji) sugerują konsultację w poradni psychologiczno-pedagogicznej. 
  2. Opiekunowie opracowują i realizują program pracy indywidualnej; który powinien być realizowany poprzez: ustalenie stałych i niezmiennych zasad i norm, konsekwentne przestrzeganie; kreowanie uporządkowanego rytmu dnia; stosowanie krótkich i jasno sprecyzowanych komunikatów; chwalenie dziecka za najdrobniejsze sukcesy; zachęcanie do podejmowania wysiłku na rzecz innych dzieci; dostosowywanie metod, form pracy do możliwości psychofizycznych dziecka; prowadzenie zabaw ruchowych i sportowych. 
  3. Opiekunowie szczegółowo zapoznają Dyrektora z zaistniałym problemem i przedstawiają podejmowane działania. 
  4. W przypadku pojawiających się problemów związanych ze współpracą z rodzicami lub jej brakiem, dyrektor przeprowadza w obecności pracujących w grupie opiekunów rozmowę z rodzicami dziecka i sporządza z niej notatkę służbową.

PROCEDURA ROZWIĄZANIA KONFLIKTU/ SPORU  MIĘDZY DZIEĆMI

Opiekun:

  1. Ustala, co było przyczyną konfliktu.
  2. Separuje dzieci, aby ochłonęły - wyznacza każdemu coś do zrobienia samemu.
  3. Opiekun stara  się jednoczyć, nie osądzać. 
  4. Karci zachowanie a nie osobę. 
  5. Wskazuje właściwe zachowanie.
  6. Opiekun chwali,  a nawet nagradza, kiedy dzieci się pogodzą.

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie