6. Procedura postępowania w przypadku wykrycia pasożytów u dziecka
PROCEDURA NA WYPADEK WYSTĄPIENIA CHOROBY ZAKAŹNEJ LUB WSZAWICY.
Choroba zakaźna
- Rodzice są zobowiązani niezwłocznie powiadomić opiekunów lub dyrektora żłobka o wystąpieniu u ich dziecka choroby zakaźnej.
- Dyrektor informuje pozostałych rodziców/opiekunów prawnych o wystąpieniu w żłobku choroby zakaźnej, w formie ogłoszenia na tablicy ogłoszeń.
- Personel ma obowiązek umyć środkami antybakteryjnymi, a następnie zdezynfekować meble i zabawki.
- W przypadku wystąpienia choroby zakaźnej u dziecka, rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest dostarczyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do żłobka.
Wszawica
- Po zauważeniu wszy lub gnid u dziecka, opiekun niezwłocznie powiadamia dyrektora żłobka i rodziców/opiekunów prawnych.
- Żłobek powiadamia pozostałych rodziców/opiekunów prawnych o wystąpieniu wszawicy.
- Rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek odebrać dziecko ze żłobka najszybciej jak to możliwe.
- Obowiązek wykonania zabiegów w celu skutecznego usunięcia wszawicy spoczywa na rodzicach/opiekunach prawnych.
- Do żłobka musi wrócić czyste, bez oznak wszawicy, gnid, pasożytów.
- Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są złożyć pisemne oświadczenie wyrażenia zgody na przegląd czystości skóry głowy w przypadku wystąpienia wszawicy w placówce.
Owsica lub Glistnica
Owsica – zakażenie owsikami. Objawy - uporczywe swędzenie (zwłaszcza w nocy)
w okolicy odbytu, a u dziewczynek - sromu i pochwy - zaczerwieniona skóra wokół odbytu- nerwowość i rozdrażnienie - osłabienie, brak apetytu, nudności, bóle brzucha.
Glistnica – glista ludzka. Do zakażenia dochodzi w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny osobistej, zwykle brak nawyku mycia rąk (m.in. po wyjściu z toalety). Źródłem zakażenia mogą być też niedomyte owoce lub warzywa. Objawy: różne reakcje alergiczne (np. zmiany skórne pod postacią pokrzywki, obrzęki na powiekach, cienie pod oczami), uporczywy ból gardła, ok. 2-3 miesiącach od zakażenia, kiedy w jelitach pojawiają się dorosłe glisty, wystąpić mogą biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty, a także wzdęcia lub uporczywe zaparcia.
Postępowanie w przypadku wystąpienia choroby:
- Poinformowanie rodziców dziecka (dyrektor lub opiekun).
- Niezwłoczne odebranie dziecka z placówki przez rodziców lub prawnych opiekunów.
- Przez okres kuracji dziecko pozostaje w domu do całkowitego wyleczenia (owsiki).
- W przypadku glistnicy rodzic zobowiązany jest do dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, że dziecko może uczęszczać w trakcie leczenia do żłobka.
- W przypadku wystąpienia trudności, np. w rodzinach o niskim statusie ekonomicznym dyrekcja placówki podejmuje współprace z opieką społeczną w celu udzielenia wsparcia tym rodzinom.
- Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, po przebytej chorobie pasożytniczej, zobowiązani są poinformować nauczyciela lub dyrektora, że dziecko jest zdrowe.
- Poinformowanie całej społeczności żłobkowej o wystąpieniu choroby pasożytniczej w placówce (np. rozmowy indywidualne, zebrania grupowe, tablica ogłoszeń, strona żlobka).
- Edukacja dzieci w zakresie:
- prawidłowego korzystania z sanitariatów (podnoszenie, opuszczanie deski klozetowej, spuszczanie wody),
- mycia rąk po skorzystaniu z toalety,
- mycia rąk przed posiłkami i po posiłkach,
- zakazu wkładania zabawek do buzi, przestrzegania przed całowaniem się dzieci i zabawek, ochrony przed wkładaniem rąk do buzi, obgryzania paznokci,
- prawidłowego zachowania się podczas kichania i kaszlu, wycierania nosa w jednorazową chusteczkę.