16. Procedura dbania o higienę i czystość w Żłobku

Kuchnia :

  • Przyjmowanie i przechowywanie żywności.

Przestrzeganie zasad sanitarno-higienicznych stosować już na etapie przyjmowania produktów. Zwracać uwagę, by były to składniki wysokiej jakości, od sprawdzonych kontrahentów, dystrybuowane z zachowaniem norm. 

Dostawy towarów mają odbywać się odrębnym wejściem od strony zaplecza. Obiekt znajduje się na terenie ogrodzonym i zabezpieczonym przed dostępem osób nieupoważnionych (monitoring budynku).

Zaplecze zabezpieczone jest przed dostępem osób nieupoważnionych oraz zwierząt.

Prowadzić codzienną dokumentację z przyjęcia towaru opracowaną w ramach systemu HACCP.

  • Higiena przygotowania posiłków.  

Przestrzegać funkcjonujących w Żłobku bezpiecznych zasad w procesie wyprodukowania gotowego wyrobu od produktu. Przestrzegać, aby przyjęte składniki przechodziły drogę jednokierunkową do kuchni pokonując w pomieszczeniach uprzednich obróbkę wstępną lub były przechowywane w magazynach: produktów suchych lub w szafach chłodniczych czy mroźniczych. 

Nie gromadzić artykułów spożywczych, zamawiać na bieżąco produkty świeże.

  • Higiena w procesie produkcji i w obrocie. 

Pamiętać, że proces produkcji jest nierozerwalnie powiązany z higieną osobistą i zdrowiem pracowników. 

Przestrzegać, aby pracownicy Żłobka przygotowujący posiłki dla maluszków byli poddawani systematycznym badaniom sanitarno-epidemiologicznym. Przechodzili szkolenia od wstępnego, okresowego czy stanowiskowego. Kucharki mają stosować odzież roboczą, środki ochrony indywidualnej. W kuchni musi zawsze panować ład i porządek, urządzenia i wyposażenie ma być dezynfekowane, sprzęt poddawany systematycznej kontroli technicznej. Cyklicznie przeprowadzać mikrobiologiczne badanie wody przeznaczonej do spożycia. Raz w roku badać mikrobiologiczną jakość surówki.

W kuchni muszą być oznaczone boksy do obróbki odpowiednich produktów : np. ryb, mięsa surowego, nabiału itp. Do wymienionych dopasowane muszą być odpowiednio urządzenia i sprzęt np. do nabiału deska biała, nóż z białą rączką, do mycia tychże odpowiednia szczoteczka do szorowania.

Z każdego gotowego wyrobu przez 72 godziny przechowywać próbki żywności.

Regularnie dokonywać naświetlania lampą bakterio i grzybobójczą. 

  • Usuwanie odpadów i ścieków.

W Żłobku znajduje się odpowiednia ilość sanitariatów z bieżącą wodą, które są podłączone do instalacji kanalizacyjnej zapewniającej odprowadzanie ścieków na zewnątrz. Sanitariaty wyposażone są w naturalną wentylację, ich drzwi nie otwierają się do pomieszczeń połączonych z przygotowaniem posiłków. 

Nieczystości stałe usuwać na bieżąco z placówki do zamykanych pojemników usytuowanych w odpowiedniej odległości od budynku. Pojemniki opróżniać 1 raz w tygodniu przez służby oczyszczania miasta ChZGKiM .

Segregować odpady takie jak plastik, szkło, papier wyrzucając je do konkretnych pojemników znajdujących się przy Żłobku.

Zlewki po posiłkach umieszczać w specjalnych pojemnikach z przykrywkami. Przestrzegać, by były zabierane codziennie przez odbiorcę. Pojemniki po opróżnieniu każdorazowo myć i dezynfekować.

  • Kontrola obecności szkodników i zabezpieczenie w tym zakresie

Współpracować z profesjonalną firmą ARRAS dbającą o należyty stan zabezpieczenia przed szkodnikami. Prowadzić dokumentację z tego zakresu.

  • Szkolenia

Przestrzegać, aby Kucharki oraz pozostały personel uczestniczył w cyklicznych szkoleniach dotyczących przestrzegania zasad higieny na stanowisku pracy.

  • Kontrole

Przeprowadzać kontrole wewnętrzne zwracając szczególną uwagę na punkty krytyczne na etapie produkcji żywności a także umożliwiać odpowiednim Służbom dokonanie klasycznych kontroli.

  • Dokumentacja

Z powyższych działań prowadzić dokumentację.

Sypialnia:

Każde dziecko musi posiadać swoje indywidualne miejsce do spania. Leżaki lub łóżeczka maja być oznaczone odpowiednim znaczkiem przypisanym każdemu dziecku z osobna. Pościele zapasowe przechowywać w zamykanej szafie. Brudną pościel oddawać do pralni.

Leżaki, łóżeczka regularnie dezynfekować.

Regularnie dokonywać naświetlania lampą bakterio i grzybobójczą. 

Łazienki:

Standardem jest zapewnienie dostępu do bieżącej wody z bezpiecznym regulatorem temperatury ciepłej wody. 

Aparatura w łazienkach musi być przystosowana do gabarytów dziecięcych – znajdować się musi odpowiednia ilość umywalek, ubikacji, brodzików do mycia ciała dziecka, wystarczająca ilość mydła i środków pielęgnacji, ilość ręczników musi odpowiadać ilości dzieci; każdy ręcznik musi być oznaczony indywidualnym znaczkiem - łatwym do zidentyfikowania przez dziecko.

Pampersy, chusteczki do mycia dzieci, kosmetyki do pielęgnacji ma zapewniać na bieżąco rodzic. W łazienkach mają być one przechowywane w indywidualnych, podpisanych pojemnikach lub w grupie młodszej: w indywidualnej półeczce.

W łazienkach muszą być dystrybutory z płynami dezynfekcyjnymi do mycia rąk dla personelu, ręczniki papierowe, rękawice gumowe.

W łazience dzieci młodszych zamontowany jest przewijak ścienny, a czynności pielęgnacyjno-higieniczne dokonywane muszą być z użyciem podkładu higienicznego. Zabrudzone pieluchy wrzucać do specjalnego kosza z podwójnym systemem zamknięcia (nie przepuszcza bakterii i nieprzyjemnych zapachów).

Nocniki dla dzieci mają być przechowywane w osobnym pomieszczeniu, ich ilość ma odpowiadać ilości dzieci z nich korzystających; ma być sporządzona imienna lista z przypisanym konkretnym nocnikiem do danego dziecka. Nocniki muszą być regularnie dezynfekowane.

Regularnie dokonywać naświetlania lampą bakterio i grzybobójczą

Sale zabaw:

Przestrzegać, aby w pomieszczeniach Żłobka panowała temperatura najmniej 20 stopni Celsjusza, pomieszczenia mają być regularnie wietrzone. W Żłobku funkcjonuje mechaniczny system wentylacyjny, a okna wyposażone są w nawiewniki świeżego powietrza, co ma wpływ na zdrowy klimat w pomieszczeniach.

W oknach zamontowano rolety nie przepuszczające promieni słonecznych.

Wyznaczyć osobę odpowiedzialną za utrzymywanie w salach zabaw czystości mebli, zabawek, podłóg, dywanów z zastosowaniem odpowiednich środków do higieny, mycia i dezynfekcji. Stosować zasady GHP i procedury opracowane w Żłobku. Prowadzić dokumentację z tego zakresu.

Hol:

Żłobek posiada duży hol, który spełnia także funkcje szatni; znajdują się tu indywidualne szafki dla dzieci, przewijak ogólnodostępny oraz dodatkowy przewijak zamontowany w łazience dla zapewnienia intymności dla dziecka i jego rodzica.

Posiadamy apteczkę pierwszej pomocy ze środkami opatrunkowymi . O profilaktykę i bezpieczeństwo w zakresie zdrowia dba położna.

Otoczenie  Żłobka:

O estetykę wokół Żłobka dbają wszyscy pracownicy a w szczególności wyznaczone osoby . Robotnik ma w zakresie obowiązków między innymi dbanie o czystość wokół żłobka.

W otoczeniu żłobka regularnie kosić trawę, nasadzać i dbać o rośliny i kwiaty sezonowe.

Latem zamiatać plac wokół budynku, jesienią usuwać liście a zimą śnieg.

Dbać by systematycznie były usuwane nieczystości.

DZIECI -   EDUKACJA Z ZAKRESU HIGIENY I CZYSTOŚCI

  1. Żłobek ma prowadzić edukację dotyczącą higieny, treści związane z higienicznym trybem życia wplatane mają być  w treść ogólnych zajęć, np. w formie zabaw.
  2. Dzieci mają myć ręce:
    1. po każdym skorzystaniu z toalety,
    2. przed każdym posiłkiem,
    3. po powrocie ze spaceru, po wycieczce, powrocie z placu zabaw itp.
  3. Po powrocie ze spaceru/wyjścia, opiekun grupy ma nadzorować mycie rąk, wycieranie butów itp. 
  4. Żłobek ma prawo odmówić przyjęcia dziecka z objawami choroby.
  5. Opiekun ma pilnować, aby dzieci siedziały na swoim miejscu, nie bawiły się jedzeniem, nie jadły i nie piły z nie      swoich naczyń podczas spożywania posiłków.

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie